KESK: İktidar, fakirleşmeyi yurt geneline yaymaya çalışıyor

KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal, Denizli’de düzenlediği basın toplantısında, enflasyon oranlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Memur maaşının …

KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal, Denizli’de düzenlediği basın toplantısında, enflasyon oranlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Memur maaşının enflasyon karşısında eridiğini söyleyen Köksal, “Ücretlerimiz enflasyonun altında ezildi. Asgari ücret bile açlık sınırının altında kaldı. Ev kiralayamaz, kiraladığımızı da ödeyemez olduk” ifadelerini kullandı.

‘İKTİDAR, EKONOMİK DARBE YAPIYOR’

“Olağanüstü günlerden geçiyoruz” diyen Köksal, ANKA’nın aktardığına göre şöyle konuştu: “İktidar emeğe, emekçilere, çiftçilere, esnafa, kadınlara, gençlere, halka karşı adeta ekonomik darbe yapıyor. Göz göre göre ve sonucunu bildikleri ekonomik politikalarla emeği ucuzlatıyor, işsizliği, güvencesizliği artırıyor, yaşam koşullarını dayanılmaz hale getiriyorlar. İktidar çevresi ve bir avuç vurguncu, fırsatçı, rantçı kapitalist dışında hepimiz kaybediyoruz. Her güne yeni zamlarla uyanıyoruz. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayamaz olduk. Enflasyon aldı başını gidiyor. TÜİK’e göre yüzde 21,31 bağımsız araştırmacılara göre yüzde 50 civarındadır.

‘ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALDI’

Ücretlerimiz enflasyonun altında ezildi. Asgari ücret bile açlık sınırının altında kaldı. Ev kiralayamaz, kiraladığımızı da ödeyemez olduk. Bin bir emekle büyüttüğümüz gençler barınacak yurt bulamıyor. İşsizlik aldı başını gidiyor. İşsizlerin sayısı 19 milyona yaklaştı. Gençler ve kadınlarda işsizlik oranı daha fazla. Ucuz işgücü kaynağı görülen kadınlara yönelik şiddet kadın kırımı boyutuna ulaştı. Patronlar istediği zaman keyfi olarak işten çıkarıyor, iktidar sorgusuz sualsiz ihraç ediyor. İşsiz kaldığımızda işsizlik fonundan istediğimiz parayı alamıyoruz.

‘İSTİHDAMI ARTIRACAK ACİL ÖNLEMLER ALINMALI’

Daha ötesi yok nefes alamaz hale geldik. Yoksulluğumuzun, işsizliğimizin en önemli nedenlerinden biri öfkemizi, tepkimizi çığlımızı duyurmak. Sessizliğimiz iktidarı da pervasızlaştırıyor. Bu sessizliğe artık dur demeliyiz. İktidar derhal istifa etmeli. Erken seçim kararı almalıdır. Bunlara ilişkin çok acil ve asgarî olarak çalışanlar ücretlerini son iki yılda yaşanan kayıplarını telafi edecek şekilde zam yapılmalıdır. İstihdamı arttıracak acil önlemler alınmalıdır. Asgari ücret ocak ayı beklenmeden insanca yaşayacak bir tutara çıkarılmalı vergiden muaf tutulmalıdır. Mal ve hizmetlere son iki yılda yapılan zamlar geri çekilmeli denetim sağlanmalıdır. Elektrik, doğal gaz, suyun bir kısmı devlet ve belediyeler tarafından karşılanmalıdır. Herkese yaşanabilir ücretin altında olmamak kaydıyla temel gelir güvencesi verilmeli ve bütçeden kaynak ayrılmalıdır.”

Sabah saatlerinde kamu emekçilerini ziyaret eden Köksal, “İnsanlar aldığı eğitim ve gördüğü dönemden kaynaklı şunu biliyor: Mevcut iktidar fakirleşmeyi yurt geneline yaymaya çalışıyor. Dolardaki bu kur indirme çıkartmalarla zenginliklere zenginlik kattığını kamu işçisi de görüyor ve bunu telaffuz ediyor. Biz bu yoksullaşmadan kaynaklı bu ülkenin yurttaşı olarak artık bu iktidarın miladını çoktan doldurduğunu ve bizim biriken taleplerimizin bir an önce gerçekleşmesi için gelecek olan iktidarı da uyarmamız gerektiğini düşünüyoruz. Giden de gelen de bilmelidir ki artık sabrımız taştı” dedi. (HABER MERLEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir